Rengini Seç

Rengini seç, deneyimini kişiselleştir

For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Kısırlaştırma Evcil Hayvanların Yararına Mıdır?

Kısırlaştırma Evcil Hayvanların Yararına Mıdır?

Kısırlaştırma evcil hayvanlara birkaç açıdan fayda sağlar. Çoğu insan bir hayvan sahiplendikten hemen sonra onun sağlığı ve güvenliği için kısırlaştırmayı tercih ediyor. Öte yandan, kısırlaştırma evcil hayvanların yararına mıdır? İşte bu yüzden bu yaygın prosedürü faydalarını ve zararlarını analiz etmek gerekiyor. Bir evcil hayvan sahibi olmak çok fazla sorumluluk gerektirir. Bir insan bir köpek veya kedi sahiplendiğinde, hayvanı veterinere götürmesi çok önemlidir. Hatta, yapılması gereken ilk şey budur. Aynı şekilde, bir hayvan sahibi için evcil hayvanını kısırlaştırmaya değip değmeyeceğini düşünmesi de çok normal. Pek çok başka sebeple birlikte, kısırlaştırma işlemi hayvan nüfusunun kontrolsüz artmasını engellemek için yapılıyor.

Her yıl binlerce hayvan kontrolsüz nüfus artışı sebebiyle uyutuluyor. Ve kısırlaştırma şüphesiz bu sorunu kontrol altına almakta çok önemli rol oynuyor. Ayrıca, bu prosedürü gerçekleştirmenin de birkaç yolu var.

Hayvan sahibi kısırlaştırmanın sonuçları hakkında çok iyi bilgilendirilmiş olmalıdır.

Genelde, kısırlaştırma için tavsiye edilen yaş, hayvanın 6 ila 8 aylık olduğu zamandır. Operasyondan sonra, hayvanın davranışlarında bazı değişiklikler meydana gelecektir. Veteriner operasyondan önce sizi bu detaylar hakkında bilgilendirmelidir.

Kısırlaştırma evcil hayvanların yararına mıdır?

Kısırlaştırmanın pek çok faydası vardır, ki bunlardan bazıları:

 • Kısırlaştırma erkeklerde testis kanseri tehlikesini ortadan kaldırır. Bu ölümcül hastalık testislerin alınmasıyla önlenmiş olur. Ki testis kanseri yaşlı, erkek kedi ve köpeklerde çok yaygındır.
 • Dişilerde ise rahim kanseri ve bununla bağlantılı hastalık riskini ortadan kaldırır.
 • Kısırlaştırma ile erkek hayvanlarda prostat problemleri de önlenir. Aslında bu operasyon prostat hastalıklarını %100 önlemez ancak prostat kanseri gibi hastalıkların görülme olasılığını belirgin bir şekilde azaltır.
 • Dişi hayvanları kısırlaştırmak regl kanamalarından kaynaklanan rahatsız edici durumları elimine eder. Aynı zamanda dişilerin başına gelebilecek pek çok olumsuz durum da yaşanmaz.
 • Ayrıca, kedileri ve köpekleri kısırlaştırmak dişi köpekler arasında çok yaygın olan psikolojik hamilelikten kaynaklanan problemleri de ortadan kaldırır.
 • Kısırlaştırmadan sonra, hayvanlar artık kendi bölgelerini belli etme ihtiyacı duymadığı için daha az idrar yaparlar. Bu evcil hayvanlarına evde bakanlar için büyük bir kolaylık.
 • Kısırlaştırma, hayvanların evden kaçma huylarını da ortadan kaldırır. Bir hayvan kısırlaştırıldığında, ister kedi olsun ister köpek, artık diğer hayvanların peşinden gitmeye ihtiyaç duymaz. Bu da kısırlaştırmanın bir başka büyük faydası.

Bu konu detaylıca değerlendirildiğinde, uzmanlar kısırlaştırmanın faydalı olduğunu düşünüyorlar. Bunun yanında, cerrahi müdahale bir hayvanın maruz kalabileceği önemli sağlık sorunlarını da çözebilir.

Kısırlaştırmanın dezavantajları

Kısırlaştırmanın bazı sakıncaları da var tabii. Aşağıda bunlardan bazılarını listeliyoruz:

 • Diğer hayvanlar kısırlaştırılmış kedi ve köpekleri fazlasıyla çekici bulabilir. Öte yandan, bazı hayvanlar da kısırlaştırılmış hayvanlara karşı agresifleşebilirler.
 • Kısırlaştırılmış hayvanlar normalden daha fazla uzayabilirler. 
 • Kısırlaştırma işlemi osteosarkom ve ölümcül iki tür kanser riskini arttırır. 
 • Bir köpek veya kedi 5 aylık olmadan önce kısırlaştırılırsa büyük ihtimalle kalça çıkığı ve çapraz bağ yaralanmalarından muzdarip olur. Ki bu rahatsızlıklar önemli komplikasyonlara sebep olur.
 • Kısırlaştırılmış hayvanlarda hipotiroid görülme riski daha yüksektir.  
 • Kısırlaştırma hayvanların iştahını ve metabolizmasını da etkiler.

“Kısırlaştırma evcil hayvanların yararına mıdır” sorusuna cevap olarak ise, çoğu uzman kısırlaştırmanın faydalarının sakıncalarından daha çok olduğunu söylüyor. Ancak, konuyla ilgili bilgi sahibi olmak her zaman daha iyi.

Bir hayvanı kısırlaştırma zamanı geldiğinde, veterinerle konuşmak çok önemli. Bu uzmanlar her zaman profesyonel bir bakış açısı sunarlar. Aynı şekilde, hayvan sahipleri de veteriner kliniklerinde kendi hayvanlarının durumuna özgü, doğru ve uygun tavsiyeler bulabilirler.

Unutmayın ki kısırlaştırma davranış değişikliklerine de sebep olur. Hayvanlar kısırlaştırıldıklarında daha farklı davranmaya meyillidir. Öte yandan, bu sadece yeni duruma alışmalarına kadar geçerli. Bu durumun büyük bir psikolojik değişiklik olduğunu unutmayalım. Hayvanın değişikliklere adapte olabilmesi için zamana ihtiyacı var.

Kaynak: www.benimhayvanlarim.com

yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top Mobil Marketlerden İndir
Mobil Marketlerden İndir
×

Merhaba!

Yardıma ihtiyacın varsa senin için buradayız. Bize WhatsApp üzerinden veya [email protected] adresinden ulaşabilirsin.

× Yardıma ihtiyacın mı var ?