Rengini Seç

Rengini seç, deneyimini kişiselleştir

For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
En Kolay Eğitilen Köpek Irkları

En Kolay Eğitilen Köpek Irkları

Köpeklerin zeka seviyeleri tek bir şekilde ölçülemez. Uzmanların bu araştırmaları yaparken kullandığı çeşitli testler vardır ancak en sık kullanılan ve gözlemlenebilen yöntem eğitime olan yatkınlıklarıdır. Özellikle profesyonel yardım almadan kendi bilgi ve becerileriyle eğitmeye çalışan köpek sahipleri için köpeklerin eğitime yatkınlıkları çok önemlidir. Bugün sizlerle en kolay eğitilen köpek cinslerine bakacağız.

Amerika ve Kanada’da 200 çiftlik arasında yapılan araştırmalar sonucu köpek ırkları itaat ve çalışma zekası yönünden sıralanmışlardır. Araştırmalar neticesinde oluşturulan listeyi sizin için ekleyip ilk 10’u kısaca tanıtmaya çalışacağız.

Yeni bir komutu öğrenme için gerekli olan tekrar sayısına göre 6 grup olarak sınıflandırılmışlardır.

1.GRUP: Yeni bir komutu 5 veya daha az tekrarda öğrenenler.

1 | Border Collie
2 | Poodle (caniş)
3 | Alman Çoban Köpeği(german shepherd)
4 | Golden Retriewer
5 | Dobermann
6 | Shetland Çoban Köpeği
7 | Labrador Retriewer
8 | Papillon
9 | Rottweiller
10 | Avustralya Çoban Köpeği

1) BORDER COLLİE: Yapılan araştırmalar sonucunda listenin ilk sırasında yer almaktadır. En akıllı köpek unvanını almıştır. Çoban köpeği olarak pek çok ülkede tercih edilmektedir. Eğitimi çok eğlenceli ve kolay ilerlemekte olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Oldukça hareketli olan bu köpekler apartmanda beslenmeye uygun değillerdir. Geniş bahçelerde hareket halinde yaşamaları fiziksel ve zihinsel sağlıkları için gereklidir.

2) KANİŞ (PODDLE): Süslü köpekler olarak bilinen kanişlerin  zeka sıralamasında ikinci sırada olduğu genellikle bilinmemektedir. Bu köpekler; mükemmel bir avcı, iz sürme ve kurtarma köpeği adayıdırlar. Apartman hayatına son derece uygun olan bu türün havlama problemi ile ilgili eğitimi yapılırsa evinizin en sevimli üyesi olmaya adaydırlar. 

3) ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ: Ülkemizde Alman Kurdu olarak nam salmış olan bu tür ürkütücü görüntüsüne rağmen son derece sevecen ve sadık köpeklerdir. RİN TİN TİN karakterinin de bu türden olmasından dolayı ayrıca bir ünü vardır. eğitilmeleri çok kolay olan bu köpekler özellikle polis köpeği olarak yetiştirilmektedir.

4) GOLDEN RETRİEVER: Bu konuda araştırmalara değil kişisel deneyimlerimden yola çıkarak aktarım yapmak istiyorum. Dünyada en meşhur köpek türleri arasında olan golden retriever lar hem sevimli görüntüleri hemde eğitime olan yatkınlıkları ile tercih edilmektedirler. İlgi ve sevgi ile bir çok şeyi kolaylıkla öğrenebilmekte, kurallara bağlı olarak yaşayabilmektedirler. Uzun yürüyüşler ve egzersizler ile apartman hayatına uyum sağlayabilmektedirler.

Golden retriever backlit

5) DOBERMAN: Sert bir görünümleri olmasından dolayı endişe uyandırsa da sahiplerine son derece bağlı ve söz dinleyen köpeklerdir. Yaşananları asla unutmazlar ve çok zeki hayvanlardır. Dominant karakterlerinden dolayı tecrübeli sahiplerinin olması faydalı olacaktır. Olumsuz hikayeler duymuş olabilirsiniz ancak iyi bir eğitim ve sosyalleşme ile en iyi dostunuz olacaktır.

6) SHETLAND ÇOBAN KÖPEĞİ: Ülkemizde LESSİ ismiyle eşleştirilen bu tür çok sevecen, eğitime yatkın ve harika bir öğrenme becerisine sahiptir. Çok havlaması ve tüy bakımı sorun olarak görülebilir ancak sevgi dolu olması sanırım bu ufak problemleri göz ardı etmenize yetebilir.

7) LABRADOR RETRİEVER: Golden Retrieverlarin kısa tüylü ve koruma içgüdüsü daha fazla olanı demek uygun olacaktır sanırım. Kısa tüyleri ile evde bakımı oldukça kolay olmaktadır.

8) PAPİLLON: Küçük beden yapısına rağmen etrafı ve sizi korumak için çok sık havlayan bu türün evde beslenmesi sorun yaşamanıza neden olabilir. Oyun oynamaya, bir şeyler öğrenip yapmak onun için çok büyük bir eğlence kaynağıdır. Soylu ve asil köpekler olarak bilinmektedirler. Eski dönemlerde sadece kraliyet ailesi üyeleri ve asilzadeler sahip olabilmekteydi. Bu kadar değerli olmasının nedeni mükemmel işitme yeteneğine sahip olmalarıdır. Zeki çevik ve eğitilmeleri oldukça kolay olmasından dolayı bir çok yarışmada Papillonlarla karşılaşmak mümkündür.

9) ROTTWEİLER: İri cüsseleri ve sert mizaçları ile korkutucu olabilseler de çok sadık, eğitilmesi kolay olan mükemmel bir aile köpeğidir. Dominant bir sahiplerinin olması itaat etmelerini kolaylaştıracaktır. Sevgi dolu olan bu tür sahiplerine olan bağlılıklarıyla mükemmel bir koruma köpeği olmaktadırlar.

10) AVUSTRALYA ÇOBAN KÖPEĞİ: Görüntü olarak Border Collie ye benzetilen bu cins ülkemizde çok rastlanmayan ancak eğitime çok yatkın olan türler arasında 10.sıradadır.

2.GRUP: Bu gruptaki köpeklerinde öğrenebilme kabiliyetleri çok yüksektir. Yeni bir komutu en fazla 15 tekrarda öğrenebilmektedirler.

Verilen komutlara %85 oranında uyacaklardır. Bazı zor komutlarda itaat süreleri uzasa da deneyimsiz eğiticiler bile başarılı olabilmektedirler.

 • 11) Pemproke Welsh Corgi
 • 12) Min.Scauntzer
 • 13) English Springer Spaniel
 • 14) Tervueren
 • 15) Schipperke
 • 16) Collie
 • 17) Alman Kurtzzhaar
 • 18) Flat Coated Retriever
 • 19) Brittany Spaniel
 • 20) Cocker Spaniel
 • 21) Weimaran
 • 22) Malinois
 • 23) Fino
 • 24) Irısh Waterspaniel
 • 25) Vizsla
 • 26) Cardigan Welsh Corgi

3.GRUP: Bu gruptaki köpeklerde 15- 25 tekrarda yeni komutları öğrenebilmektedirler.

Sahipleri ile aralarında ki mesafe arttıkça itaat etme süreleri uzamakta hatta bazı komutlara itaat etmemektedirler.

27- Cheapeake Bay / Retriever Puli / Yorkshire Terrier.
28- Dev Snautzer / Portuguese Waterdog
29- Airdale Terrier
30- Border Terrier / Briard
31- Welsh Springer Spaniel
32- Manchester Terrier
33- Samoyed
34- Field Spaniel / Newfoundland / Avustralya Terrie / American Staffordshire Terrier / Gordon Setter / Bearded Collie
35- Cairn Terrier / Kerry Blue Terrier / Irısh Setter
36- Norveç Elkhound
37- Affenpinscher / Silky Terrier / Min. Pincher / English Setter / Firavun Köpeği / Clımber Spaniel
38- Norwich Terrier
39- Dalmaçyalı

4.GRUP: Bu köpeklere gerekli zaman ve ilgi verilirse kendilerinden istenilen komutları yerine getirebilmektedirler. Komutları %50 oranında yerine getirebilmektedirler ancak güvenilirliği çalışmaların tekrarına bağlıdır. İyi eğiticiler bu köpeklerin çok başarılı olmasını sağlayabilirler ancak acemi ve beceriksiz ellerde ziyan olabilmektedirler.

Yeni bir komutu 25-40 tekrar ile öğrenip uygulayabilirler.

40- Soft Coated Wheaten Terrier / Bedlington Terrier
41- Curly Coated Retriever / Irısh Wolfshound E
42- Kuvasz
43- Saluki
44- Cavalier King Charles Spaniel / Alman Drahthaar / Coonhound / American Water Spaniel
45- Sibirya Husky / English Toy Spaniel
46- Tibet Spaniel / English Foxhound / Otterhound / American Foxhound / Greyhound
47- West Highland White Terrier
48- Boxer / Danua ( great dane )
49- Daushaund Staffordshire Bull Terrier
50- Malamut
51- Whippet / Shar-Pai / Drathaar Foxterrier
52- Rhodesian Rigdback
53- Welsh Terrier
54- Boston Terrier / Akita-Inu

5.Grup: Yeni bir komutu 40 ile 80 defa arasında tekrar etmek gerekir.

55- Skye Terrier
56- Norfolk Terrier / Sealyham Terrier
57- Mops
58- French Buldog
59- Griffon Burxellois / Maltes
60- English Rundoh
61- Chinese Creatested
62- Dandie Dinmont Terrier / Tibet Terrier / Lakeland Terrier.
63- Old English Sheepdog
64- Pyreneen Dog
65- Scotch Terrier / St.Bernard
66- Bullterrier
67- Chihuahua
68- Lahasa Apso
69- Bullmastiff

6.GRUP: En düşük çalışma ve itaat kabiliyetinde olan türlerdir. Bu köpeklerde belirli bir davranışta  güvenirlik elde etmek için 100’ün üzerinde tekrarı gerektiği durumlar hiç de olağandışı değildir. Çalışmalar çok sık tekrarlanmalı yoksa komutlar unutulmaktadır.

70- Shih-Tzu
71- Basset
72- Mastiff / Beagle
73- Pekinese
74- Bloodhound
75- Barsoi
76- Chow-chow
77- Buldog
78- Basenji
79- Afgan Tazısı

KAYNAK: www.pativer.net

yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top Mobil Marketlerden İndir
Mobil Marketlerden İndir
×

Merhaba!

Yardıma ihtiyacın varsa senin için buradayız. Bize WhatsApp üzerinden veya [email protected] adresinden ulaşabilirsin.

× Yardıma ihtiyacın mı var ?